20 LAT SZKOŁY NA UL. UŁAŃSKIEJ 7B W KATOWICACH
1 października 2019 r. o godz. 17.00 w sali koncertowej ZPSM im. W. Kilara w Katowicach, ul. Ułańska 7B odbyła się:
1 października 2019 r. o godz. 17.00 w sali koncertowej ZPSM im. W. Kilara w Katowicach, ul. Ułańska 7B odbyła się:
GALA JUBILEUSZOWA
Wykonawcy:
Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Katowicach
Chór dziecięcy i Orkiestra POSM I st. im. Stanisława Moniuszki w Katowicach
Przygotowanie: Iga Eckert, Monika Kionka
Chór dziecięcy i Orkiestra POSM I st. im. Stanisława Moniuszki w Katowicach
Przygotowanie: Iga Eckert, Monika Kionka
Akompaniament: Grażyna Sokalska
Dyrygent: Iga Eckert
Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Karola Szymanowskiego w KatowicachChór żeński POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Dyrygent: Mirosława Knapik
Połączone chóry: Chór dziewczęcy, Chór żeński, Chór męski POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Dyrygent: Mirosława Knapik
Połączone chóry: Chór dziewczęcy, Chór żeński, Chór męski POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Dyrygent: Mirosława Knapik
Zespół instrumentów dętych blaszanych POSM II st. w Katowicach
Przygotowanie: Marek Łukaszczyk
Przygotowanie: Marek Łukaszczyk
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Orkiestra Kameralna POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach
dyrygent: Maciej Tomasiewicz
dyrygent: Maciej Tomasiewicz
Słowo o muzyce: Jakub Kuzynin
Jego Magnificencja Rektor
Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
prof. dr hab. Antoni Cygan
Jego Magnificencja Rektor
Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
prof. dr hab. Władysław Szymański
STATUETKI WOJCIECHA KILARA
DLA PRZYJACIÓŁ
ZESPOŁU PAŃSTWOWYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH W KATOWICACH
za długą i owocną współpracę na niwie krzewienia kultury i sztuki,
za życzliwość i wsparcie udzielane szkole.
Z wyrazami wdzięczności,
Bernadeta Stańczyk
Dyrektor
Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara w Katowicach
Katowice, 1 października 2019 r.
Jubileusz XXV–lecia
Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych
im. Wojciecha Kilara w Katowicach
„Summa Cum Laude”
Nagroda dla Piotra Szalszy
W gronie dotychczasowych laureatów prestiżowego wyróżnienia „Summa Cum Laude”, przyznawanego najwybitniejszym absolwentom Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach, znaleźli się światowej rangi artyści – pianista Krystian Zimerman, kompozytorzy Wojciech Kilar i Eugeniusz Knapik, dyrygent Tadeusz Strugała i zasłużony pedagog, wieloletni dyrektor Szkoły Aleksander Warykiewicz.
Katowickie Liceum Muzyczne wykształciło spore grono najwyższej klasy artystów: wykonawców i twórców różnych dyscyplin muzycznych. Poszerzenie grona laureatów „Summa Cum Laude” o osobę Piotra Szalszy jest niezwykle trafne i celowe. W ten sposób Kapituła Nagrody dostrzegła, jak znaczącą rolę odgrywają w międzynarodowym życiu kulturalnym absolwenci szkoły działający w różnych zawodach, czy też pracujący w radiu, telewizji, filmie i instytucjach kultury w kraju i zagranicą.
Piotr Szalsza jest znakomitym przykładem osoby o gruntownym wykształceniu muzycznym, która w toku swej działalności zawodowej nie ograniczyła się tylko do zajmowania się muzyką, mimo że ta stanowiła zawsze ważny element jego twórczej pracy.
Nie sposób wymienić ogromnej liczby muzycznych programów i filmów telewizyjnych, które powstały w czasie 14 lat jego pracy w oddziałach Telewizji Polskiej w Katowicach i Gdańsku, a był to dopiero początek jego drogi zawodowej.
Z okresu późniejszego warto przywołać książkę o Bronisławie Hubermanie, liczne prace muzykologiczne, w tym najnowszą o Tomaszu Nideckim w Wiedniu, filmy dokumentalne o Fryderyku Chopinie, Karolu Szymanowskim i Johannie Straussie, reżyserię spektakli muzycznych w Moskwie i Wiedniu, takich jak: „Miłość do trzech pomarańczy” Sergiusza Prokofiewa z 1997 roku w Teatrze Bolszoj, czy „Zbójniczka” do muzyki Karola Szymanowskiego z nowym librettem według baletu „Harnasie” z 2002 roku w MuseumsQuartier.
Wykaz wyreżyserowanych przez niego filmów dokumentalnych zamieszczony w internetowej bazie filmu polskiego, które powstały w Polsce i Austrii, obejmuje 47 pozycji. Uwzględnia on też 26 autorskich scenariuszy i spektakle telewizyjne, a ich tematyka, poza muzyką i kulturą, obejmuje między innymi zagadnienia związane z bolesnym okresem zagłady społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Te przykłady różnorodnych dokonań – przytoczone z konieczności w sposób wybiórczy i niepełny – tym bardziej zasługują na uwagę, że w życiu Piotra Szalszy była znacząca cezura, kiedy to w roku 1983 z powodu represji politycznych podjął decyzję o opuszczeniu kraju. Zamieszkał wtedy na stałe w Wiedniu i od podstaw budował swoją zawodową pozycję.
Działając na terenie Austrii jako niezależny reżyser i scenarzysta, Piotr Szalsza współpracował ze znanymi stacjami telewizyjnymi ORF, ZDF, ARTE, NHT i 3 SAT. Równolegle jego aktywność obejmowała także współpracę z polskimi instytucjami, z Telewizją Polską i scenami teatralnymi w kraju. Ostatnio na przykład, w czerwcu bieżącego roku, w warszawskim Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza odbył się spektakl sztuki „Extasy Rave” Constanze Dennig w jego przekładzie. Równolegle do wymienionych umiejętności i kwalifikacji Piotr Szalsza działa także z powodzeniem na polu translatorskim.
Warto również podkreślić jego osiągnięcia w zakresie propagowania muzyki polskiej w Austrii i stałej współpracy kulturalnej między naszymi krajami.
Wymownym dowodem uznania dla tych zawodowych, wszechstronnych dokonań Piotra Szalszy są przyznane mu wyróżnienia, między innymi Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznana w 1990 roku, Odznaczenie Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej z 1993 roku, Odznaczenie Złoty Krzyż I Klasy Republiki Austrii w dziedzinie Nauki i Kultury w 2002 roku.
Magdalena Banach-Makaruk
Współtwórczyni wielkich widowisk muzycznych, koncertów symfonicznych,
programów i reportaży promujących młode talenty muzyczne i folklor beskidzki,
związana z Telewizją Katowice, absolwentka Liceum Muzycznego w Katowicach.