MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego. Pod tą nazwą występuje orkiestra symfoniczna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach. Działalność orkiestry wiąże się ściśle z historią tej najstarszej w Polsce szkoły.

Zespół orkiestrowy został założony w roku 1945 przez Karola Stryję, 29 marca 1997 r. z okazji 60 rocznicy śmierci K. Szymanowskiego przyjął imię tego kompozytora i działa do chwili obecnej. Po K. Stryi prowadzenie orkiestry obejmowali dyrygenci: Czesław Orsztynowicz, Napoleon Siess, Zdzisław Szostak, Renard Czajkowski, Aleksander Warykiewicz – długoletni dyrektor szkoły, Sławomir Chrzanowski, Jan Miłosz Zarzycki, a od 2000 r. Szymon Bywalec.

Orkiestra prezentowała się w wielu salach koncertowych w Polsce i za granicą. Reprezentowała nasz kraj na Światowych Festiwalach Młodzieży w Budapeszcie, Berlinie, Bolonii, Mannheim, a także w Australii i Kanadzie. W kraju młodzi muzycy koncertowali kilkakrotnie w Filharmonii Narodowej, brali udział w wielu festiwalach muzycznych. W zespole szkolnym zdobywało doświadczenia wielu wybitnych muzyków, a z jego towarzyszeniem debiutowali słynni artyści, m.in. Lidia Kozubek, Witold Szalonek, Józef Świder, Tadeusz Żmudziński, Wojciech Kilar, Jadwiga Romańska, Krystyna Szostek - Radkowa, Tadeusz Strugała, Napoleon Siess, Edward Bogusławski, Eugeniusz Knapik, Aleksander Lasoń, Krystian Zimerman, Stanisław Sojka, Marcin Pospieszalski. Gościnnie dyrygowali orkiestrą szkolną: Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Massimiliano Caldi.

Zespół nagrał kilka płyt kompaktowych oraz wiele audycji radiowych i telewizyjnych. Profesjonalny poziom wykonawczy orkiestry szkolnej, wynikający z wysokiego poziomu nauczania w klasach instrumentalnych i kameralnych, a także młodzieńczego entuzjazmu muzyków sprawia, że jej koncerty zyskują ogromne uznanie publiczności i krytyków muzycznych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Decyzją Jury 16 listopada 2014 Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pod dyr. Szymona Bywalca zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II Stopnia [II Edycja].

 

SYLWETKA DYRYGENTA

 

Wojciech Wantulok 

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej dr. hab. Szymona Bywalca, prof. AM.  

Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. i II st. w Cieszynie.

Zwyciężył w III Konkursie Utworów Fortepianowych w Katowicach oraz zdobył wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Pianistów im. Teodora Leszetyckiego w Łańcucie.

Współpracował z orkiestrami takimi jak: Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Muzyki Nowej, Śląska Orkiestra Kameralna oraz Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti.

Dokonał szeregu prawykonań dyrygując zespołami kameralnymi oraz Orkiestrą Muzyki Nowej. W trakcie studiów pełnił funkcję asystenta dyrygenta podczas wykonania III Audycji Andrzeja Krzanowskiego, zaś we wrześniu 2018 roku pełnił funkcje asystenta dyrygenta podczas wykonania V Audycji – meta opery Andrzeja Krzanowskiego w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz na festiwalu Warszawska Jesień. Wraz z Duo Vitare oraz Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna Archetti dokonał prawykonania utworu Double Concerto Mauro Godoy Villalobos.

W 2015 roku uczestniczył w kursach dyrygenckich wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej prowadzonych przez prof. Rafała Jacka Delektę, w 2017 roku brał udział lekcji mistrzowskiej Juozasa Domarkasa, zaś w 2018 roku uczestniczył w warsztatach dyrygenckich prowadzonych przez prof. Marka Pijarowskiego.

Od 2018 roku jest nauczycielem przedmiotów ogólnomuzycznych, a w 2019 roku został dyrygentem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego działającej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. W roku szkolnym 2018/2019 prowadził również orkiestry Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu.

W latach 2009-2011 pełnił funkcję organisty podczas ewangelickich nabożeństw w kaplicy pw. Św. Jadwigi Śląskiej przy Zamku Prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle. Od czerwca 2015 roku pełni funkcję głównego organisty w Kościele Jezusowym w Cieszynie, gdzie jest również dyrektorem artystycznym festiwalu Koncerty Wyższobramskie.

Był stypendystą Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach dla najlepszych studentów.

W latach 2016-2019 dyrygentem orkiestry był Maciej Tomasiewicz.

 

SYLWETKA DYRYGENTA

Maciej Tomasiewicz

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył studia w specjalnościach: kompozycja i teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dr hab. Szymona Bywalca. Uczestniczył w Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim prowadzonym przez Michaela Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę, a także w kursach prowadzonych m.in. przez Gabriela Chmurę, Jacka Kaspszyka czy Larrego Livingstona.

Jest związany z Orkiestrą Kameralną Archetti z którą współpracował jako skrzypek – a od 2014 roku jako jej dyrygent. Od 2015 roku prowadzi działalność pedagogiczną jako dyrygent szkolnych orkiestr młodzieżowych z którymi osiąga sukcesy podczas konkursów i festiwali. Jest dyrygentem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Bytomiu (Nagroda publiczności w III Ogólnopolskim Konkursie Szkolnych Orkiestr Szkół Muzycznych, Festiwal Szalone Dni Muzyki) oraz Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Festiwal Szalone Dni Muzyki). Od 2016 roku pracuje jako asystent dyrygenta w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus.

Dotychczas asystował dyrygentom tej miary, co: Jacek Kaspszyk, Alexander Liebreich, Mirosław Jacek Błaszczyk, Michał Klauza, Tadeusz Kozłowski czy Szymon Bywalec. Współpracował jako asystent dyrygenta z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a także z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie przygotowywał premierę Strasznego dworu Stanisława Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy. Prowadził koncerty m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonią Śląską, Świętokrzyską, Zielonogórską, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Muzyki Nowej. Od 2016 roku współpracuje z Operą Śląską.

Ponadto został wyłoniony przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach pierwszej edycji programu „Dyrygent-rezydent” wraz z Filharmonią Śląską. W sezonie 2015/2016 współpracował w ramach trzeciej edycji tego programu z Europejskim Centrum Sztuki
w Białymstoku – Operą i Filharmonią Podlaską.